پلاسچه پادری کرم (حاشیه دار، دوقلو، طرح آقداشی 1)


کد کالا: AGH-1
برند: کلاتی
درجه کیفی: +A
بسته بندی: نایلون
سازنده: ایران، کلات نادری/1394
وزن خالص: 2 کیلو گرم
وضعیت:    

قیمت: 1/380/000 ریال

ناموجود

تمامی کالاهای ارایه شده در کلاتی، پیش از ارسال از نظر اصالت، سلامت فیزیکی و کیفیت بررسی شده اند.گلیم پشمی کلات (پلاس و پلاسچه کلات)

از صنایع دستی رایج در بخش محدودی از روستاهای کلات پلاس بافی است. پلاس هنر دست است از تبدیل پشم به نخ‌های رنگین و مرغوب که تار و پود مقاوم و زیبایی برای بافت پلاس به دست می دهد. کارگاه پلاس تا کنون به صورت افقی رواج داشته و شبیه کارگاه قالی است. قدمت پلاس بافی احتمالا به کوچانده شدن بخشی از لرهای غرب کشور به قسمت‌های مرزی خراسان می رسد. چراکه این محصول در بین این اقوام بیشتر به چشم می خورد. روستاهای قله زو، سیرزار و آقداش بیشترین پلاس را در منطقه کلات تولید و به بازار عرضه می کنند. پلاس نیز دارای زیرشاخه‌هایی از قبیل سیاه چادر، خورجین، پادری، کناره، پشتی، رومیزی و سرجل می باشد. نقطه عطف تولید محصولات متنوع پلاس با نقش‌های چخماق، قیران، پیکام، میجه، آلاقورت و... با حضور سازمان صنایع دستی در اواخر دهه ۶۰ و تامین مواد اولیه تولید از قبیل نخ، پشم و رنگ گیاهی برای تولیدکنندگان بود. هنر بافت گلیم‌های پر نقش و نگار در روستاهای قله زو و آقداش نیز از اعتبار ویژه‌ای برخوردارند. پلاس امروز از کم شدن تمایل بافندگان به تولید این محصول زیبا رنج می برد.
فروشگاه اینترنتی کلاتی زیباترین و خوش‌نقش‌ترین پلاس‌ها را از بهترین بافندگان آن تهیه کرده و برای مشتریان خود فراهم آورده است. انواع پادری یک تکه، دو تکه، زیراندازهای یک تا چهار متری، کناره، پلاس روی پله و یا هر ایده‌ای که شما در ذهن دارید در بافت پلاس میسر است. خرید پلاس کمکی به حفظ این هنر در میان بافندگان و افزایش رغبت جوانان روستایی در گرایش به تولید صنایع دستی و حفظ این هنر است.
پلاس‌های پشمی دستبافته کلات نیز در کیفیت و ابعاد مختلفی تولید می شود. انواع پادری، کناره، پله پوش و ... در ترکیبی از ابعاد عرضی 80، 100 و 120 سانتی متر در طول 80، 100، 120، 150، 180، 200 و ابعاد سفارشی قابل تولید می باشد.