کلات نادر کجاست؟

کلات نادر شهرستانی مرزی در شمال شرقی استان خراسان رضوی و در همجواری شهرهای مشهد، سرخس، درگز و کشور ترکمنستان است که در میان مجموعه‌ای از کوه‌ها و رشته کوه هزارمسجد قرار گرفته است. کوه‌هایی که ویژگی‌های جغرافیایی خاصی به این شهر داده و این منطقه را در طول تاریخ به عنوان دژی نفوذ ناپذیر مطرح کرده است. ترکیب قومیتی شهرستان کلات تنوع فرهنگی بی نظیری را در این منطقه ایجاد کرده که شامل اقوام فارس، ترک، کرد کرمانج، عرب، لر و لک و … است که در دوره‌های مختلف تاریخ به این منطقه کوچیده و یا کوچانده شده‌اند. کلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاهی بر فراز کوه» است. کلات نادر در ۱۴۵ کیلومتری مشهد واقع شده است و جاده کوهستانی و گردنه‌های اعجاب انگیز و طبیعت زیبای اطراف آن ارزش آماده شدن برای سفر را دارد.

– ویدیویی درباره کلات نادر را در آپارات تماشا کنید
– درباره کلات نادر در ویکی پدیا بیشتر بخوانید
– کلات نادر را بر روی نقشه گوگل ببینید
– گالری تصاویر را ببینید

 

تاریخچه کلات

کلات نزدیک به سه هزار سال تاریخ و تمدن را در خود پذیرا بوده است. خانه گبرها، تپه‌های باستانی از دوره ساسانیان و دیگر ادوار تاریخ ایران پیش از اسلام، مسجد کبودگنبد و آثاری که از اهمیت این منطقه مرزی برای تاجداران تاریخ خبر می دهد. اما ویژگی به خصوص کلات نادر در پسوند نام آن نهفته است. کلات نادر شهرت خود را مدیون نادر شاه افشار است که این شهر را در نزدیکی زادگاهش ابیورد، به عنوان پایگاهی مستحکم برای امپراتوری در حال تاسیسش و بعدها به عنوان محل دفن و ایجاد مقبره خود برگزید. تنها آثار باقیمانده سالم و بی نظیر سلسله افشاریه و نادر شاه افشار به عنوان یکی از سه جهان گشای بزرگ تاریخ جهان(در کنار نام ناپلئون بناپارت و چنگیز خان مغول) در کلات نادر قرار دارد. آثار بی نظیری همچون عمارت خورشید، کتیبه نادری، سیستم لوله کشی سفالی آب به طول ۶ کیلومتر، بند نادری، دیواره‌های اطراف کلات و بسیاری از کارگاه‌های سفال و کاشی و آثار دیگر، کلات را به مجموعه‌ای بی بدیل از تمدن ایران دوره سلسله افشاریه تبدیل کرده است. با این وجود، تاریخ کلات به دوره افشاریه محدود نمی شود و سلسله‌های پادشاهی و حکومت‌های محلی بسیاری از وجود این شهر و ویژگی‌های طبیعی آن بهره برده‌اند.

 

تور و گردشگری

اقامت در کلات راحت است. هرجا که بنشینی و فرش بگسترانی جای توست. تاریخ باشکوه کلات رمز و رازهای زیادی برای کشف شدن دارد و جغرافیای چهارفصل کلات گردشگران را به چالش می کشد، زیبایی‌های طبیعی چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می کند و جاذبه‌های مختلف گردشگری کلات، گردشگران را به سوی این منطقه جذب می نماید. کلات برای هر گردشگر و ماجراجویی مانند طبیعت گردان، کوه نوردان، صخره نوردان، یخ نوردان، سیزده‌به‌درکن‌ها و هر کسی با هر سلیقه و طبعی جاذبه‌ای خاطره انگیز دارد. محصولات مرغوب محلی شامل برنج، گردو، کره، روغن کنجد و عسل هزار مسجد در کنار دست بافته‌های رنگین گلیم و پلاس و فرش و لباس‌های محلی مجموعه‌ای از سوغاتی‌های متنوع را برای مسافران فراهم کرده است.

– گالری تصاویر را ببینید

 

مکان‌های دیدنی

چه طبیعت گرد باشید و چه اهل قدم زدن و تفکر در بناهای تاریخی، کلات جای مناسبی برای شما است. نه خسته می شوید و نه دل خواهید کند. فرقی نمی کند که با خانواده یا با گروه دوستان به این سفر بیایید، تا می توانید عکس بگیرید و از بودن در کلات لذت ببرید.

 جاذبه‌های طبیعت 

۱- آبشارهای قره سو
۲- آبشارهای آبگرم
۳- آبشارهای چرم
۴- آبشارهای ارتکند
۵- آبشارهای ایده لیک
۶- جنگل پسته خواجه
۷- روستای بابارمضان
۸- طبیعت زیبای هزار مسجد
۹- سایر جاذبه‌های طبیعت کلات نادر

 جاذبه های تاریخی 
۱- مسجد کبود گنبد
۲- عمارت خورشید
۳- کتیبه نادری
۴- بند نادری
۵- برج و باروی دربند ارغونشاه
۶- خانه گبرها در سررود
۷- تپه تاریخی حسن احمد
۸- آب انبارهای روستای خشت
۹- سایر جاذبه‌های تاریخی کلات نادر

 

محصولات کلات نادر

جغرافیا و اقلیم غنی کلات نادر، این شهرستان را در استان خراسان رضوی منحصر به فرد ساخته است. کوه‌های بسیار، رودهای پرآب، دره‌ها، دشت‌ها و طبیعت کم نظیر کلات امکان دامداری و کشاورزی پرباری را برای ساکنان این منطقه فراهم نموده است و این دلیل تنوع بسیار تولیدات کشاورزی و دامی این شهرستان است. از تولید بسیار گندم، جو، کنجد و برخی دانه‌های روغنی مانند کلزا که بگذریم، نام کلات با عطر برنج بی نظیری که در شالیزارهای بیش از ۲۰ منطقه روستایی آن تولید می شود گره خورده است. برنجی که خریداران و طرفداران خاص خود را داشته و آنها را از سراسر ایران بزرگ به سوی خود می کشد. محصولات دامی کلات نیز از تنوع بالایی برخوردار بوده و کیفیت مطلوب آن مثال زدنی است. در شهرستان کلات نادر انواع روغن‌های حیوانی مانند روغن کنجد، روغن زرد، کره گوسفندی و کره گاوی و.. نیز در فصول مختلف سال تولید و در بازار عرضه می شود.

۱- انواع برنج کلات
۲- عسل طبیعی
۳- روغن کنجد
۴- کره محلی
۵- روغن زرد
۶- گردو
۷- سایر محصولات کلات

 

صنایع دستی کلات نادر

تنوع رنگ و طرح‌های موجود در صنایع دستی کلات در شرق کشور کم نظیر است. تشابه این محصولات با تولیدات خراسان شمالی، گاهی خریداران را با چالش تشخیص روبرو می کند. بافته‌های پشمی، ابریشمی و سایر صنایع دستی کلات طرح‌های مخصوص به خود را دارد که حکایت‌گر تاریخ کهن، فرهنگ و آداب و رسوم اقوام ترک و کرد ساکن در کلات است. فرش و گلیم‌های زیبای پشمی در رنگ‌ها و طرح‌های منحصر به فردی که از پیشینیان مانده در بیش از هزار کارگاه خانگی و نیمه صنعتی و در بیشتر روستاهای شهرستان کلات نادر تولید می شود.

۱- گلیم پشمی (پلاس و پلاسچه)
۲- فرش و قالیچه
۳- لباس کردی
۴- چادر شب
۵- نواربافته‌های ابریشمی
۶- دست ساخته‌های زینتی
۷- سایر صنایع دستی کلات

 

رزرو سوییت

کلاتی این امکان را برای شما گردشگران عزیز فراهم آورده تا به صورت آنلاین و به آسانی و قبل از حرکت به سوی کلات، امکان فراهم نمودن اقامتگاهی مناسب را داشته باشید. سیستم رزرو آنلاین کلاتی در خدمت شما است. اتاق‌ها و سوییت‌های موجود را ببینید و هم اکنون به صورت آنلاین رزرو کنید.

– اتاق میهمانخانه و یا سوییت مورد نظر خود را هم اکنون رزرو کنید